Biżuteria i dodatki

Biżuteria i dodatki

Kobiety z Europy Środkowej były rozkochane w biżuterii zdobiącej ich szyje. Różnego rodzaju naszyjniki - namysta - były jednym z ważniejszych skarbów dziewcząt na wydaniu. Ta część biżuterii była często dziedziczona. Ilość i jakość tego typu biżuterii świadczyła o statusie majątkowym panny na wydaniu. Im więcej sznurów korali lub innych ozdób na szyi tym panna była lepszą partią. Naszyjniki przechowywano starannie w skrzyniach pod grubą warstwą tkanin i ubrań.

Najcenniejszą w kulturze ludowej była biżuteria z koralu morskiego. Za jeden sznur korali można było kupić krowę. Starsze od korali i zapewne popularniejsze, były naszyjniki ze szklanych paciorków czy drewnianych ozdób.

W czasach Austro-Węgier, na obszary karpackie trafiały szklane, ręcznie ozdabiane korale z Murano. Wśród nich były korale czarne, błękitne, różowe, białe, z ornamentami kwiatowymi, częściowo przezroczyste o kształcie okrągłym i wrzecionowatym.

Wśród ozdób przywieszanych na szyję można było znaleźć tak zwane dukacze - czyli duże monety zarówno austriackie jak i rosyjskie, które umieszczano na sznurze korali wśród innych ozdób.

Inną kobiecą ozdobą przywieszaną na szyję była zgarda znana z Huculszczyzny. Cechą charakterystyczną zgardy była obecność na niej mosiężnych krzyżyków. Ozdobę spinano na karku również mosiężnymi zapinkami w formie okrągłych niewielkich dysków. Była to ozdoba najbogatszych Hucułek, zakładana tylko z okazji najważniejszych świąt.

Szelestem - z kolei na Huculszczyźnie zwano naszyjnik w skład, którego wchodziło wiele małych okrągłych dzwoneczków, które w czasie poruszania się wyraźnie "szeleściły".

Mieszkanki Karpat Wschodnich używały również ozdób z niewielkich koralików - zwanych biserem. Samo słowo biser w językach bałkańskich oznacza perłę. Wśród ozdób z biseru wyróżnia się między innymi herdany, syljanky i krywulki. Te pierwsze, noszone także przez mężczyzn, przypominają nieco krawaty. Syljanky były natomiast wąską 2-3 cm ozdoba kobiecą, przywdziewaną na co dzień. Od święta zaś kobiety z Łemkowszczyzny Wschodniej przyodziewały szerokie kołnierze zwane krywulkami.

Biżuteria i dodatki

Jest 13 produktów.

Pokazano 1-12 z 13 pozycji

Aktywne filtry